Pro kluky je to zdrcující, hokeji obětují všechno, ví Bělohlav

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Brněnská Kometa sáhla v minulých dnech k trenérské rošádě mezi A-týmem a juniorským mužstvem. Zatímco dosavadní kouč juniorky Jan Zachrla putoval k nejstarší kategorii, jeho místo u mládežníků zaujal Radek Bělohlav.

Aplikace Tipsport extraligy

O impulsu rozhodl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský v reakci na nepovedené výsledky. Radek Bělohlav mu asistoval od prosince 2019, teď si poprvé vyzkouší trenérskou roli u juniorů.

S mládeží má zatím kratší zkušenosti – ovšem i některé dost intenzivní. V Českých Budějovicích vedl mezi lety 2016 a 2019 dorostence a v prostřední sezoně vyhrál se starším dorostem mistrovský titul. Pod jeho rukama tehdy kouzlili Pavel Novák, Matěj Toman nebo Šimon Kubíček.

„Je tady vidět obrovský kus práce.“

Vzápětí působil Bělohlav rok u reprezentace do 18 let po boku Aloise Hadamczika. Národní tým skončil pátý na Hlinka Gretzky Cupu v Kanadě a šestý na mistrovství světa ve Švédsku.

„Pro mě to byla obrovská zkušenost, na hráčích šla vidět neskutečná energie, touha a chuť se posouvat za své hranice. Asi to trochu vyplývá i z toho, že se v tomto věku chtějí všichni zviditelnit před agenty, skauty a lidmi okolo. Ale když už jsme u toho, těch se tam na můj vkus někdy motá až moc,“ říká Bělohlav v rozhovoru pro web Komety.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Na jih Moravy se vydal loni, nyní bude dohlížet na vývoj mladých hokejistů. A právě to ho dost láká. „U těchto kategorií si jako trenér vyloženě užíváte ten progres, který je na hráčích znát. Když na nich vidíte, jak se trénink od tréninku chtějí zlepšovat, je to radost,“ líčí své pocity.

„U juniorů už je navíc vidět i návaznost na dospělý hokej. Po taktické i silové stránce je na to musíte připravit,“ zmiňuje Bělohlav, který už dřív věděl o kvalitní práci Komety s mládeží.

„Kluků, kteří v poslední dekádě odešli do velkého hokeje z Brna, je asi nejvíc ze všech. To je nejlepší vizitka klubu, který evidentně nastavil takovou metodiku, která je efektivní. Je tady vidět obrovský kus práce,“ chválí.

Také proto za sebou dovedl do klubu i syna Matěje. Patnáctiletý útočník je s šesti góly nejlepším střelcem brněnského dorostu, jenž vede svou extraligovou skupinu a v soutěži ještě neprohrál.

„Matěj měl na vybranou, jestli chce změnit prostředí a připojit se se mnou ke Kometě. Teď s odstupem času musím říct, že Kometa mu sedla. Je tady rád, začal v Brně studovat a doufám, že ta spokojenost byla a v budoucnu bude i na druhé straně u trenérů,“ přeje si mistr světa z Vídně a trojnásobný mistr extraligy, který má tedy synovi co předávat.

Tím spíš, že má Radek Bělohlav doma mladého hokejistu, ho silně tíží momentální situace. Kdo ji pozoruje nejenom z pozice trenéra, ale i rodiče, ten si víc uvědomuje negativní dopady na celkový vývoj člověka.

„Vlivem koronavirových opatření se pro něj a jemu podobné změnilo úplně všechno, navíc hokej dostal takovou nálepku, že je to nejhorší a nejrizikovější prostředí ze všech. Pro tyhle kluky je to naprosto zdrcující, oni obětují hokeji téměř všechno, a najednou se lusknutím prstu pomalu nemůžou pohnout z bytu,“ štve Bělohlava staršího.

„Když to trochu přeženu, oni jsou svým způsobem taky vrcholoví sportovci, dávají tomu hrozně moc, jenže teď jim to někdo ze dne na den sebral,“ pokračuje.

Když to přeženu, tak už skoro rok sedí doma a všichni víme, co asi dělají. Když nemají v ruce telefon, tak jsou u počítače.“

A když se k tomu přidá i zastavená škola... „Přestávají mít návyky. Ztratili režim a mám obavy z toho, aby je to do budoucna nepoznamenalo. Když to přeženu, tak už skoro rok sedí doma a všichni víme, co asi dělají. Když nemají v ruce telefon, tak jsou u počítače,“ vnímá padesátiletý kouč.

Hokej podle něj může na krizi doplatit zejména v nejmenších kategoriích. Bělohlav má strach, že by se některé děti už ani nemusely na zimní stadiony vrátit.

Bojím se toho! Nemyslím si, že by to nastalo u dorostenců nebo juniorů, ale právě u mladších dětí to problém být může. Ať už jde o sport, nebo o různé kroužky, nemůžeme vyvrátit například to, že ze začátku do toho budeme muset ty děti nutit,“ dodává na klubových stránkách.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz