Do čtvrtfinále sebevědomě, velí Kraft a vzpomíná na rok 2004. Nájezd bych jel

Milan Kraft. | Foto: koláž Hokej.cz

Národní tým čeká na domácím šampionátu klíčová bitva. Souboj o všechno. Podle výsledku čtvrtfinále se určuje, jestli turnaj byl úspěšný, nebo ne. „Kluci vědí, že s takto kvalitním soupeřem dokážou hrát vyrovnanou partii," líčí Milan Kraft v rozhovoru pro Hokej.cz. Někdejší juniorský mistr světa věří, že dojde k odvetě za čtvrtfinále domácího šampionátu 2004, kterého se Kraft zúčastnil coby hráč.

Zápas s Kanadou byl vzhledem k tempu a celkové úrovni ideální prověrkou před čtvrtfinále, že?
Jednoznačně! Byl to skvělý zápas. Zahrát si takové utkání jako přípravu na čtvrtfinále, co víc si přát. Proti zámořským týmům je to vždycky něco jiného než proti soupeřům z Evropy. Parádní zážitek pro hráče i diváky.

Co vás z pohledu českého výkonu nejvíc potěšilo?
Návrat do zápasu za stavu 1:3. V tomhle okamžiku se projevila síla mančaftu. Prodloužení jsme sice prohráli, možná i kvůli tomu, že jsme trochu zariskovali, přece jen touha porazit Kanadu na domácím šampionátu byla velká… Ale celkově si ze zápasu odnášíme sebevědomí. Kluci vědí, že s takto silným soupeřem dokážou hrát vyrovnanou partii, což se ve čtvrtfinále proti USA bude hodit.

„Za stavu 1:3 se projevila síla mančaftu."

Čtvrtfinále nabídne reprízu památné bitvy z roku 2004, které jste se účastnil jako hráč
Prohrát na nájezdy pro nás tenkrát bylo obrovské zklamání. Nicméně vzpomínky na skvělou atmosféru, dobrou partu a tým zůstávají.

Nechtěl jste si proti USA střihnout samostatný nájezd? V juniorských reprezentacích jste je jezdil poměrně často a úspěšně…
Kdyby trenéři vybrali mě, určitě bych šel, ne že ne. Ale na druhou stranu chápu, že tehdy sáhli po zkušenějších jménech.

„Na nájezd bych šel, ale chápu, že trenéři tenkrát sáhli po zkušenějších hráčích."

Jako vyjukaný zelenáč jste si na turnaji každopádně nepočínal. Vždyť výhru nad Kanadou 6:2 jste podpořil gólem a asistencí.
Tenkrát jsem hrál v lajně s Pepou Beránkem a oba jsme v zápase měli 1+1. Pro mě je právě tohle nejsilnější vzpomínka ze světového šampionátu 2004. A možná jedna z nejsilnějších vzpomínek celé mojí kariéry. 

Foto: Jakub Knap


Při zpětném pohledu si asi vážíte o to víc, že jste se do tehdejšího nadupaného týmu jako mladík dostal, že?
Bez pochyb. Když si dnes čtu tehdejší soupisku, říkám si, že moje nominace byla skoro až zázrak. Na turnaji jsme měli hvězdu vedle hvězdy. Moje role nebyla zdaleka taková.

„Američané mají výbornou ofenzivu."

Po dvaceti letech přichází na stejném místě čas pro odvetu. V čem je podle vás největší síla dnešních Američanů?
Mají výbornou ofenzivu. Trenéři na to naše kluky stoprocentně připraví. Jsem hodně zvědav, co čtvrtfinále přinese.

Může hrát roli, že Američané se před čtvrtfinále musí stěhovat z Ostravy do Prahy?
Nemyslím si. Atmosféra je výborná v obou arénách. Navíc jsou to kluci z NHL, kteří mají v krvi, že jeden den hrají v Edmontonu a druhý třeba v Calgary. Jsou zvyklí, takže tohle bych vůbec nebral v potaz.

„Nemyslím si, že stěhování z Ostravy do Prahy bude hrát roli."

Z pohledu národního týmu bude důležité srovnat se s očekáváním plné haly…
Bude to zápas buď – anebo. Není kam uhnout. Věřím, že kluci na ledě nechají všechno. I kdyby to nevyšlo, fanoušci právě tohle ocení.

Taky jste tyhle zápasy o všechno zažil. Měl jste je rád, nebo převažovala nervozita?
Nebudu lhát, nervozita byla. Ale znáte to… Říká se, že když se vhodí první buly, nervozita z vás spadne. Přesně takto jsem to měl i já. Pak už nemůžete myslet na to, že když dostanete gól, prohrajete. Prostě hrajete, jak umíte a doufáte, že se na konci budete radovat.

Foto: iihf.com

Shodou okolností jste na dvacítkách zažil dnešního trenéra seniorského áčka Radima Rulíka, jak vás tehdy na čtvrtfinále připravoval?
Soupeře měl dokonale načteného. Takticky šlo o velmi rozsáhlou přípravu. Zároveň se nás snažil uklidnit, říkal, ať si zápas hlavně užijeme.

„Švédové si v základní skupině neprošli krizovými okamžiky. Pokud je potkají ne čtvrtfinále, nebudou to mít jednoduché."

Co čekáte od dalších zápasů čtvrtfinále?
Stát se může cokoliv. I když Finům turnaj zatím docela hapruje. Ale tohle je jeden zápas a když jim tam spadne šťastný odraz…

Situace Švédů je vlastně úplně stejná jako byla ta vaše před dvaceti lety, že? Do čtvrtfinále jdou z pozice dominantního týmu…
Právě. V základní skupině si neprošli krizovými okamžiky a pokud je potkají ve čtvrtfinále, nebudou to mít vůbec jednoduché.

A kdybyste si měl tipnout postupující do semifinále?
V tipování nejsem dobrý. (usmívá se) Ale snad postoupí naši. Pak tipuju postup Švédů, Švýcarů a Kanady.

Foto: iihf.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz