Pešout o „nových“ Varech: Hokej se nenaučíte dělat přes noc. Pech? Rozhodly nadstandardní vztahy

Martin Pešout | Foto: Roman Jüngling, piratichomutov.cz

V Karlových Varech si Martin Pešout udělal jméno, Energie patřila pod jeho vedením k extraligovým štikám, které sice nedisponovaly vysokým rozpočtem, ale i tak dokázaly trápit velké ryby. Teď se zkušený kouč zamýšlí nad aktuální situací Západočechů, přičemž řeč přišla i na angažmá v Chomutově nebo výpomoc Lukáše Pecha, jenž se u Pirátů rozehraje po zranění.

Konkurenčnímu médiu jste v září řekl, že Energie má tým na první čtyřku. Teď je ale jedenáctá. V čem je podle vás problém?
Ve vámi zmíněném rozhovoru jsem vyloženě spekuloval, ale zaráží mě, že během první čtvrtiny hráli podle očekávání, kdežto teď jim to nejde. A když se podíváme na čísla Dominika Frodla, je jasné, že ten je o parník jinde. Pokud by nebylo jeho výkonů, Karlovy Vary by na tom v tabulce nejspíš byly ještě hůře. Zvenku ale nechci polemizovat o důvodech, nebylo by to ode mě fér.

Jste v kontaktu s některými bývalými svěřenci nebo spolupracovníky?
Nejsem, musím však říct, že je mi líto Davida Bruka. Po mém odchodu do Brna se spustila de facto lavina. Skončili pan Holoubek, pan Vaněk nebo Venca Skuhravý, což jsou obrovské zkušenosti a lidé, kteří dělali hokej v Karlových Varech dlouhodobě. Noví majitelé vsadili na to, že dají prakticky veškeré kompetence ohledně áčka Davidovi, jenže i on se v extralize teprve rozkoukával. Nebylo to pro něj jednoduché.

Zeptám se upřímně, není podle vás odvolání Davida Bruka pár kol před koncem základní části zbytečné? Narážím na to, že jste samozřejmě taky trenér a podle mě potřebuje každý trenér čas na to, aby týmu mohl vtisknout něco nového.
Nechci spekulovat. Všichni bychom měli ctít, že majitel je ten, kdo do klubu dává peníze, takže právě majitel má právo rozhodovat. Samozřejmě se vždycky rozhodujete na základě porady s užším vedením, ale finální slovo je na majiteli.

„Po mém odchodu do Brna se spustila de facto lavina. Skončili pan Holoubek, pan Vaněk nebo Venca Skuhravý, což jsou obrovské zkušenosti."

Pro nové majitele klubu je to teď první opravdová zkouška na sportovním poli, že?
Dá se říct. Ono to není jednoduché, hokej se nenaučíte dělat ze dne na den, já se to učil zhruba patnáct let. Musíte pochopit jednání s hráči, s agenty, jednání na městě, vypracovat si instinkt na hráče… Je toho spousta. Naše debaty až hádky s Mírou Vaňkem, které bych moderně nazval konstruktivní konflikty, posouvaly naši práci vpřed. A dokud nebyl soulad mezi námi dvěma a kabinou, kterou zastupoval Venca Skuhravý, tak jsme do mužstva nikdy nesahali. Někdy jsme se nebavili i týden, ale nakonec jsme shodu vždy našli. Můj dojem zvenčí je, že tohle teď Varům chybí a přijde mi, že se vedení obklopuje lidmi, kteří říkají, co chtějí slyšet. Ale znova opakuji, jen pohled zvenčí a osobní dojem.

Nečekal jste, že se vám majitelé po konci Davida Bruka ozvou, jestli byste se nevrátil?
Nečekal, po konci v Brně jsem se panu Tobolkovi (jednatel Energie pozn. red.) nabídl, měli jsme asi hodinové jednání, přičemž oni se mi pak už neozvali.

„Po konci v Brně jsem se Varům nabídl na pozici sportovního manažera, měli jsme jednání, ale pak už se neozvali."

David Bruk měl v té době asi stálou důvěru…
Ale já se jim nenabídl jako trenér. S trénováním chci pomalu končit, můj zájem byl pomoct Davidovi jakožto sportovní manažer. Zkrátka mou nabídku nevyslyšeli, což je ale svaté právo majitelů.

Nemůže být problém v očekávání? Ještě nedávno se od Karlových Varů moc nečekalo a tým mohl prakticky jen překvapit, teď je ale situace jiná…
Nemyslím si, kluci ze současného kádru jsou už dost zkušení. Beránek s Černochem mají za sebou účast na mistrovství světa, Hladonik byl taky v nároďáku, a tak bych mohl pokračovat.

Radek Pilař s Jiřím Černochem

Radek Pilař s Jiřím Černochem | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Dobře, ale zrovna tito tři hráči letos moc nezáří…
Ono je to hodně o stylu, který chcete hrát. Když jsem Vary trénoval já, vybíral jsem si hráče na rychlý, bruslivý a agresivní hokej. Pan Bruk po hráčích mohl chtít něco jiného, což jim nemuselo vyhovovat. Každý trenér je odlišný.

Jak z vašich trenérských zkušeností nastartovat hráče, od kterého se čeká, že bude lídrem, ale on se trápí?
Je to hodně individuální, na každého platí něco jiného. V dnešní době hraje velkou roli mentální příprava, trenér, který se o ni nezajímá, zakrní. V Karlových Varech jsem si nechal od renomovaných firem vypracovat psychologické profily některých hráčů a podle toho jsem se snažil dostat z nich maximum.

„V Karlových Varech jsem si nechal od renomovaných firem vypracovat psychologické profily některých hráčů."

Uvedete příklad?
Jakub Flek byl a je hodně impulzivní, přičemž díky spolupráci s odborníky jsme zjistili, že v takových chvílích je lepší nechat ho být. On se totiž do minuty vyčistí, nastartuje a je v pohodě. Bez takových poznatků by ale na tuhle situaci reagoval každý trenér jinak. Proto říkám, že je důležité být neustále otevřený novým věcem a učit se.

Aktuálně působíte v Chomutově, kde se vám týmově daří. Už tým pilujete na blížící se play off?
Jasně, už několikrát jsem říkal, že až tolik neřeším, jestli budeme po základní části první nebo třetí, byť by bylo fajn, pokud bychom první místo udrželi. Klíčové ale je, abychom byli dobře nachystaní na play off. Jen mě mrzí, že se nám zranil Franta Lukeš. Je to jeden z našich nejproduktivnějších hráčů a my si budeme muset s jeho absencí poradit. Uvidíme, jak se nám to povede.

„Mrzí mě, že se nám zranil Franta Lukeš, moc dobře to s ním nevypadá."

Jaké jsou prognózy s ohledem na jeho návrat?
Moc dobře to nevypadá, ale určité procento naděje, že by play off mohl stihnout, ještě máme.

Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

Lukáš Pech by ale Františka Lukeše mohl plnohodnotně nahradit, ne?
Zatím jsme s Lukášem a Motorem domluveni na jednom zápase a uvidíme, co bude dál.

Je tedy možnost, že by Lukáš Pech pomohl Chomutovu i v play off?
Máme mezi sebou určitou dohodu, že pokud by se Lukáš necítil na extraligu, mohl by pomoct nám. Z pohledu administrativy jsme to vyřešili už v prosinci, aby za nás v play off případně mohl naskočit. Záleží na něm a na Motoru. Zároveň chci říct, že s Motorem máme nadstandardní vztahy. V našem kádru jsou od začátku sezony dva jejich mladí hráči David Putz a Alexandr Remeš, přičemž my tyto kluky půjčujeme juniorce Motoru pro jejich důležité zápasy. I proto klapla dohoda o Lukášovi.

„Máme mezi sebou určitou dohodu, že pokud by se Lukáš Pech necítil na extraligu, mohl by v play off pomoct nám."

Nutno říct, že s Lukášem máte nadstandardní vztahy i vy, ne?
To je pravda, známe se dlouho. Dokonce jsem mu byl i na svatbě. (směje se)

Mimochodem, není vám líto, že po letech nejezdíte do moderních hal, ale třeba do Kralup nebo Slaného?
Jediný rozdíl je v tom, že se musím víc zateplit, protože už taky nejsem nejmladší. (směje se) Hokej se ale hraje všude stejný. Před sezonou jsme si s klukama řekli, že si manýry na pohodlí nesmíme pouštět do hlavy.

Ale prý moc nechybělo k tomu, abyste se vrátil do extraligy…
Během aktuální sezony jsem měl tři zajímavé nabídky z extraligy, které ale nechci konkretizovat. Nakonec převážila zodpovědnost vůči Chomutovu. Cítím, že tady můžeme vybudovat něco velkého a chci se toho účastnit.

Piráti Chomutov

Piráti Chomutov | Foto: Roman Dušek, piratichomutov.cz

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz