Tohle nás ani ve snu nenapadlo, říká Bříza o rekordu. Co další MS v Česku?

Petr Bříza | Foto: Jakub Knap

Rekordní mistrovství světa. A zase v Česku. Letošní světový šampionát v Praze a Ostravě opět překonal divácké maximum. Prezident organizačního výboru MS Petr Bříza mluvil v neděli nejen o tomhle tématu, ale také o plánech do dalších let.

Po sobotních zápasech semifinále navštívilo letošní mistrovství přes 765 tisíc diváků. Po nedělním vyvrcholení bude celková návštěvnost atakovat hranici 800 tisíc. 

„Pro nás je obrovský kompliment, že Švédové s dánskými kolegy řekli, že jsme jim to neudělali vůbec jednoduché," naráží s úsměvem Bříza na další MS. 

O LETOŠNÍM REKORDNÍM ŠAMPIONÁTU. „Celá příprava trvá více let. Když si vzpomenu na začátek po roce 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a celá Evropa čelila energetické a plynové krizi, inflaci a všem vnějším vlivům... Ani jsme nevěděli, jak to bude za dva roky u nás – zda si lidé budou kupovat denní balíčky. Ani v nejdivočejších snech jsme nečekali, že bychom se mohli dostat na taková čísla. Chceme moc poděkovat všem fanouškům. I atmosféra na Rakousko s Norskem nebo Dánsko proti Finsku byla geniální. Všichni z toho byli unešení."

„Ani v nejdivočejších snech jsme nečekali, že bychom se mohli dostat na taková čísla. Chceme moc poděkovat všem fanouškům."

O TOM, JESTLI POMOHLY DOBRÉ VÝSLEDKY ČECHŮ. „Pokud domácí tým není ve hře o medaile, tak to je noční můra pro každého organizátora. Frustrace a zklamání jsou obrovské. Nejvíce jsme byli všichni nervózní ve čtvrtfinále proti USA. Bez českého týmu by se zápasy nedoprodávaly. To je výzva šampionátu, utkání jdou rychle za sebou a je drahé pro zahraniční fanoušky někam narychlo přiletět. Drželi jsme klukům palce a je to hollywoodský konec. Hráči odšpuntovali radost fanoušků."

O PŘÍPRAVÁCH NA LETOŠNÍ MS. „Měli jsme dva týmy a náš úkol byl, abychom se starali o mistrovství a dali si za cíl, aby všichni chtěli do Prahy přijet. I fanoušci, kteří neměli objednané lístky, aby z toho měli tak pozitivní dojem a chtěli dorazit. Podařilo se, hodně nám fungoval koncept dvou stejných arén. Měli jsme stejná světla, show a jednotný kabát mistrovství je zajímavý i pro televize. Povedla se celá produkce zápasů, moc děkuju všem, kteří se na tom podíleli. Domýšleli jsme to do posledního detailu. Nakonec se to v obou arenách povedlo a fanoušci chodili i na ty méně atraktivní zápasy. Mix zábavy na ledě nebo na kostce. Chtěli jsme, aby se lidi bavili a aby se cítili dobře i bezpečně."

Foto: Jakub Knap

O ČESKÝCH VÝKONECH. „Myslím, že neskutečně tomu pomohl příjezd Nečase, Pastrňáka a Zachy. První zápasy byly dost nervózní, upracovaný. Vypadalo to, že tým hledá první kreativní lajnu, je to vidět i na Švýcarech, tři jejich nejlepší hráči na sebe stahují pozornost soupeře a ostatní mají více prostoru. Příjezd našich posil byl zlomový, Pasta je sluníčko do týmu, vždy to rozzáří. Jejich výkon od Kanady stoupá každým zápasem. Smekám absolutně před Lukášem Dostálem, je ledově klidný. Tým drží ve stylu Haška nebo Vokouna. Kaňka je loket Rutty, ten bude ve finále hodně chybět."

O TOM, KDY BY MOHLO BÝT DALŠÍ MS V ČESKU. „Vždy je cyklus zhruba jednou za devět nebo deset let. Víme ale, že z cyklu vypadly Rusko a Bělorusko. Některé země nejsou tak finančně silné, aby připravily mistrovství světa. V roce 2029 se můžou asi přihlásit Slováci, tam o tom uvažují i Britové. 2028 je Francie. Problematické jsou roky, kdy je olympiáda, to ty velké a silné země moc nechtějí. Povedlo se dosáhnout na účast hráčů NHL a vidíme i na realizačních týmech Kanady a Ameriky, že myslí na rok 2026 a pomalu staví tým. U Česka se můžeme reálně bavit o roku 2031, 2032, 2033. U nás bude i konkurence mezi městy, ve kterém se obě skupiny uskuteční."

„U Česka se můžeme reálně bavit o roku 2031, 2032, 2033. U nás bude i konkurence mezi městy, ve kterém se obě skupiny uskuteční."

O PŘÍPADNÉ SPOLUPRÁCI SE SLOVENSKEM. „Všechno se může debatovat. Otázka je, zda se nedehonestuje unikátní organizátorské české prostředí. Bavili jsme se o kvalitě MS, o delším plánu, protože máme desetiletou smlouvu s Infrontem (dlouhodobý marketingový partner MS). Pro organizátory je složité sestavit celý rozpočet, pořadatelství dostanete pět let dopředu, pak musíte podepsat arény, hotely. Do toho máte inflaci a další náklady. Poplatek IIHF. Jsou tam náklady s pojištěním… Pro menší organizátory to je opravdu složitý. Možná bude doba, kdy se bude diskutovat o kostře turnajů, o který by se postaraly velké hokejové státy. Hlavně ty, které mají fanouškovské zázemí a infrastrukturu."

O DOPADU MS NA STÁT. „Musíme vznést debatu, že když pořádáte top mezinárodní akce, tak to má obrovský dopad nejen pro zábavu, ale také pro ekonomiku. Pro obě města i celý stát. Výběry DPH jsou obrovské a je škoda, že jsme při přípravách narazily na některé politické názory, že by to nemělo být podporováno a měly bychom podporovat jen akce, které negenerují žádný zisk. Podle mě bychom měli rozdělit i výjimečné akce, které přinesou Česku významné finanční prostředky."

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz