TOP 5 hvězd Švýcarska: Výjimečná generace se žene za zlatem

Kevin Fiala | Foto: Jakub Knap

Švýcaři mají hned tři hráče v první pětce kanadského bodování: Kevina Fialu, Romana Josiho a Nica Hischiera. Současně se spoléhají i na výbornou defenzivu v čele s jistým gólmanem Leonardem Genonim.

Leonardo Genoni (G, 36 let)

Letošní sezona: EV Zug (SWI), 32 zápasů, 91,9 %, 2,41 G/Z 

Na startu šampionátu asi Švýcaři o své jedničce zcela jasno neměli. V prvním duelu nastoupil veterán Reto Berra, jenže od Rakušanů inkasoval hned čtyřikrát. Další šanci už nedostal, v brance se následně střídali Akira Schmid (aktuálně jediný švýcarský gólman v NHL) a protřelý Leonardo Genoni. Oba podávali spolehlivé výkony, ve prospěch druhého jmenovaného, jenž je týmovou jedničkou v play off, rozhodly nejspíš zkušenosti. Genoni totiž startuje už na svém desátém MS a roku 2018 byl u poslední švýcarské medaile. Nyní získá další. On sám na tom má výrazný podíl: ostatně aktuálně je s 93,48% úspěšností zákroků statisticky nejlepším gólmanem turnaje.

Roman Josi (O, 33 let)

Letošní sezona: Nashville (NHL), 88 utkání (24+64)

Se dvanácti body (3+9) z devíti utkání jde o nejproduktivnějšího zadáka na pražském mistrovství světa. Josi tak navázal na špičkové výkony z NHL, v níž se dostal do finálové trojice na cenu pro nejlepšího obránce sezony. Není divu, že ho národní mužstvo využívá, co to jde: Josi má nejvyšší ice time ze všech účastníků šampionátu (24:22). Připomeňme, že se švýcarskou reprezentací získal obě poslední stříbra. Teď chce jako první kapitán v národní historii zvednout nad hlavu ikonický pohár. 

Jonas Siegenthaler (O, 27 let)

Letošní sezona: New Jersey (NHL), 57 utkání (1+8)

Defenzivní specialista z New Jersey má v kolonce +/- hned osm plusových bodů, žádný jiný bek na MS v tomto ohledu není lepší. Obecně se Švýcaři opírají o pevnou defenzivu, vždyť nikdo z celkem šestnácti účastníků neinkasoval méněkrát než oni (v devíti duelech pouze patnáctkrát). Hlavně při hře 5 na 5 je švýcarský val neprostupný, deset z oněch patnácti gólů totiž Švýcaři dostali v oslabení.

Nico Hischier (Ú, 25 let)

Letošní sezona: New Jersey (NHL), 71 utkání (27+40)

Ač je mu teprve pětadvacet let, startuje už na svém pátém mistrovství světa. Švýcaři totiž národní tým zpravidla neodmítají (i kvůli případným sankcím za omluvenku). Po loňské spanilé jízdě základní skupinou, ale následném čtvrtfinálovém fiasku s Německem, tentokrát Švýcaři zůstali nohama na ledě a víc než o soubor hvězdných individualit jde o poctivě pracující a obětavý tým. Ostatně Hischier jde ostatním svou bojovností a dravostí příkladem. K produktivitě pak přispěl šesti góly a pěti asistencemi a v turnajové produktivitě se před závěrečným zápasem drží v TOP 5.

Kevin Fiala (Ú, 27 let)

Letošní sezona: Los Angeles (NHL), 87 utkání (30+45)

Fiala hraje za svou zemi snad ještě lépe než v NHL za Los Angeles. Za nás jde o nejužitečnějšího hráče dosavadního průběhu MS. Svou extratřídu ukázal v semifinále s Kanadou, kdy se podílel na obou brankách v základní hrací době a pak dal veledůležitý gól v samostatných nájezdech. Mužstvo dokáže strhnout, se sedmi brankami jde o druhého nejlepšího kanonýra turnaje a se třinácti body o druhého nejproduktivnějšího hráče.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz